Στις 25/5/2022, από της 17:00 μέχρι της 20:00, στο πλαίσιο “της Αναβάθμισης του σχολείου και της ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών και άλλων διατάξεων”, πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση στον χώρο του εργαστηρίου πληροφορικής (παρουσίαση/θεωρία) και σε τάξη (πρακτική) με θέμα την παροχή πρώτων βοηθειών σε ανήλικους μαθητές/τριες.

Κεντρικές εισηγήτριες ήταν η εκπαιδευτικός κλάδου Φυσικής Αγωγής και Υποδιευθύντρια του σχολείου κα. Τσαμπού Καρμέλλα και η Γενική Ιατρός του Κέντρου Υγείας Γυθείου κ. Κολογεράκου Αντωνία.

Το πρόγραμμα ήταν επιμορφωτικού/θεωρητικού αλλά και πρακτικού χαρακτήρα. Πραγματοποιήθηκαν αληθινά σενάρια και έγινε πρακτική άσκηση των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν σε κούκλα πρώτων βοηθειών και συζήτηση με τη μορφή των ερωτήσεων-απαντήσεων.

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες από την επιμόρφωση:

Ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα “Παροχή πρώτων βοηθειών σε ανήλικους μαθητές/τριες. Από την θεωρία στην πράξη”