Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες,

σας κάνουμε γνωστό πως την Τετάρτη 20-03-2019 θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου για το 2ο διδακτικό τρίμηνο της φετινής σχολικής χρονιάς 2018-2019 και θα γίνει και ενημέρωση από τους εκπαιδευτικούς για τη σχολική επίδοση των μαθητών/τριών από ώρα 13:20 έως και ώρα 14:00. Σχετικά με το θέμα των απουσιών σας ενημερώνουμε πως για να χαρακτηριστούν ως δικαιολογημένες θα πρέπει άμεσα να προσκομίσετε ιατρική βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση όσοι δεν το έχετε κάνει και με ημερομηνία μέχρι 10-03-2019.

Επίσης, σας ενημερώνουμε πως την Τετάρτη 20-03-2019 θα πραγματοποιηθεί εκκλησιασμός των μαθητών/τριών στον ιερό ναό της Αγίας Τριάδας από ώρα 08:30 – 10:00 περίπου. Τα παιδιά που θα έχουν νηστέψει θα μπορέσουν να κοινωνήσουν.

Την Πέμπτη 21-03-2019 οι μαθητέ/τριες δε θα προσέλθουν στο σχολείο αφού το σχολείο μας δε θα λειτουργήσει λόγω διεξαγωγής επιμορφωτικής ημερίδας για τους εκπαιδευτικούς από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου.

Η σχολική μας γιορτή για την 25η Μαρτίου θα γίνει στο πνευματικό κέντρο την Παρασκευή 22-03-2019 από ώρα 08:40 έως και 10:00 περίπου. Μετά το τέλος της γιορτής τα παιδιά θα επιστρέψουν στο σχολείο και θα σχολάσουν οι μαθητές/τριες των τάξεων Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ περίπου ώρα 10:15. Οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου θα μεταβούν για κατάθεση στεφάνου στο μνημείο ηρώων πεσόντων και μετά το πέρας των εκδηλώσεων θα επιστρέψουν στο σχολείο από όπου και θα σχολάσουν περίπου ώρα 11:30.

Τη Δευτέρα 25-03-2019 θα λάβει χώρα η καθιερωμένη παρέλαση. Συμμετέχουν οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας. Η σημαιοφόρος και οι παραστάτες θα προσέλθουν στο σχολείο ώρα 10:00. Τα υπόλοιπα παιδιά των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων θα προσέλθουν στο σχολείο ώρα 10:30.

Η ενδυμασία των μαθητών/τριών στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου θα είναι: για τα αγόρια μανιάτη-φουστανελοφόρου και για τα κορίτσια μανιάτισσας ή η καθιερωμένη στολή παρέλασης, δηλαδή μπλε σκούρο παντελόνι για τα αγόρια και μπλε σκούρα φούστα για τα κορίτσια, σκούρο χρώμα παπούτσι και λευκό πουκάμισο και για τα αγόρια και για τα κορίτσια. Βέβαια τα παιδιά θα έχουν και μπουφάν μαζί τους. Μετά το τέλος της παρέλασης τη Δευτέρα 25-03-2019 τα παιδιά θα χορέψουν στην πλατεία του Δημαρχείου παραδοσιακούς χορούς και από εκεί θα αποχωρήσουν.

ΓΥΘΕΙΟ 18-03-2019

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ